20 Kasım 2009 Cuma

Fırında Somon Lokumu


~ ŞEFİN FAVORİSİ ~

Somon: Balıkların şahı! İlk bakışta gözünüze çok yağlı gözükebilir. Sakın korkmayın! Bu yağ, balığın şahlık makamında çok yemesiyle biriktirdiği göbek yağı değil, beynimizin temel taşlarından biri olan Omega-3 yağıdır. Bu yağ uskumru, alabalık ve Norveç somonu gibi soğuk su balıklarında bolca bulunan ve mutlaka haftada en az 3 kez vücuda belli miktarlarda alınması gereken, vücutta üretilemeyen elzem bir besindir. Bu yemeği yediğinizde o gün yediğiniz en sağlıklı öğünü ve hayatınızda yediğiniz en sağlıklı balığı yemekle kalmayacak, aynı zamanda bal, baharat ve limondan oluşan mükemmel karışımın somonun ağızda parçalanan enfes lokum tadında etiyle mükemmel harmonisinin zevkine varmış olacaksınız. Deneyin ve görün!

1 porsiyon (1 dilim somon ve sebze garnitür)

Malzemeler ve Kalori Değerleri*:
- 1 dilim veya fileto Norveç Somonu (185 kcal)
- 1 çay kaşığı taze çekilmiş karabiber (3 kcal)
- 1 çay kaşığı ezilmiş sarımsak (4 kcal)
- 1 çay kaşığı kuru tarhun otu (2 kcal)
- 1 çay kaşığı kuru fesleğen (2 kcal)
- Yarım yemek kaşığı paprika veya kırmızı pul biber (4 kcal)
- Yarım yemek kaşığı tuz (1 kcal)
- 1 çay kaşığı esmer şeker veya 1 tatlı kaşığı bal (çam veya çiçek) (~ 30 kcal)
- Yarım limon (0 kcal)

TOPLAM: 231 kcal

* Kalori değerleri yaklaşık değerlerdir ve bir porsiyona göre verilmiştir.


Neden Yemeli?
- Somon: Balıkların şahı. Beynimizdeki yağın en azından yüzde 30'unun omega-3 yağ asitlerinden oluşuyor. Vücudumuzdaki hücreleri geliştirmekle görevli omega-3 yağ asitlerini vücudumuz üretemiyor. Somon ise en fazla OMEGA-3'e sahip soğuk su balıklarından biri. Ayrıca kalp krizine, damarların tıkanmasına, felce engeldir. Gençleştirir ve B-6 vitamini bakımından zengindir. Vücudun protein ve yağı öğütmesini sağlayan B-6 vitaminleri, ayrıca bağışıklık ve sinir sistemlerinin düzenli çalışmalarına yardım eder. Somon balığı beyinde depresyonla savaşan kimyasal madde olarak bilinen, mutluluk hormonu serotoninin oluşmasına yardım eder.*
- Baharatlar: Metabolizmayı hızlandırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
- Tarhun otu: Hazım zorluğu, yemeklerden tiksinti, mide rahatsızlıkların­da (ağrı) faydalıdır. İştah açar. Hıçkırık, hava yutma, mide ve bağırsakta gaza iyi gelir. Vücudun dayanıklılığını artırır. İdrar yollarının düzenli çalışmasını ve vücuttan su atılmasını kolaylaştırır.
- Limon: C Vitamini deposu. Grip mevsiminde gribe karşı birebir.
- Sarmısak: Kolesterol düşürücü ve sakinleştirici.

Uyarılar:
- Çoğu markette somon adıyla çiftliklerde yetiştirilen ve tadı ve tipi alabalığa benzeyen, orijinal somonla hiçbir alakası olmayan küçük boylu balıklar satılmaktadır. Bu balıkların Norveç somonuyla hiçbir ilişkisi yoktur. Omega-3 miktarı çok az olmakla beraber vücuda faydası Norveç somonunun yanında çok azdır. Orijinal, soğuk su balığı olan Norveç somonu, turuncu renkli, uzun ve büyüktür ve dilim/fileto halinde satılır. Tadı lokumu andırır ve ağızda dağılır. CarrefourSA ve Migros gibi büyük marketlerden veya dondurulmuş ürün reyonlarından temin edilebilir.
- Tarhun otu aktarlardan temin edilebilecek bir baharat olmakla beraber, büyük marketlerin baharat reyonlarında da nadiren bulunabilir. Bu yemeği güzel yapan önemli bir baharattır.

Süre: Marine + Pişirme: 3.5 saat

Zorluk Derecesi: 2/5

İpucu 1: Somonun piştiğini anlamak için çatalla hafifçe batırdığınızda çatal rahatça içine girmelidir veya balık parçalanmalıdır. Renginin koyu kahverengiye dönmesi de pişmenin belirtisi olarak kullanılabilir.
İpucu 2: Baharatları verilen miktarlarda koymak yemekten istenilen tadın alınmasını sağlar. Örneğin tuz fazla kaçırıldığında, diğer baharatların da kattığı tuzluluk ile balığın tadı yok olur veya çok fazla bal konulduğunda tatlı-acı dengesi sağlanamadığından balık gerçekten bir "lokum" gibi tatmaya başlar. Yemeğe lokum adını veren özellik balığın ağızda lokum gibi dağılması ve ağızda kalan acı-tatlı nahoş tattan gelmektedir.
İpucu 3: Baharatların somon üzerinde eşit dağılmasını sağlayın. Bu sayede homojen bir tad alabilirsiniz. Bu yemeği güzel yapan baharatların somonla uyumudur.

Tarif:
1. Limon ve somon dışındaki bütün malzemeleri geniş bir kapta karıştırarak marineyi oluşturun.
2. Somonun her tarafını eşit miktarda marineye bulayın ve en az 3 saat buzdolabında bekletin.
3. 3 saatin sonunda somonu önceden ısıtılmış ızgaraya yerleştirin ve yaklaşık yarım saat pişmesini bekleyin.
4. Yanında brokoli haşlama, roka veya salata gibi sebzelerle servis yapın. Yerken üzerine limon sıkmayı unutmayın.

Afiyet olsun!

* Norwegian Seafood Export Council (NSEC)

Bu tarif Men's Health dergisi Kasım sayısındaki Fırında Somon Fileto adlı tariften esinlenerek hazırlanmıştır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder